Minecraft 1.21 Güncellemesi: 24w13a Snapshot Tanıtımı

0
1110
15 Nisan 2024 11:47

Minecraft'ın 1.21 sürümü güncellemesinin haziran ayında tamamen erişime açılması bekleniyor. Şu anda oyun geliştiricileri, haftalık güncelleme sürümleri olarak duyurduğu Snapshot sürümleriyle oyunculara 1.21 güncellemesinin ayak seslerini duyuruyor. Bu Snapshot sürümleri sayesinde Minecraft oyuncuları, 1.21 sürümünde eklenecekleri önceden bilebiliyorlar. Peki en son duyurulan ve önemli geliştirmeler yapılan en son Snapshot sürümü, Minecraft 24w13a sürümünde neler yapıldı? Gelin birlikte inceleyelim…

Minecraft 1.21 güncellemesi

Minecraft 24w13a Sürüm Güncellemeleri

 

Minecraft 24w13a Snapshot sürümünde, oyuna yeni eklenen topuz (mace) isimli silaha büyüler eklendi. Oyunun client taraflı sohbet ayarlarında teknik geliştirmeler yapıldı. Bu teknik geliştirmelerin yanı sıra oyun içeriğinde de yenilikler yapıldı. Artık "Kötü Kehanet” diye adlandırılabilecek “Ominous Events” diye bir kavram Minecraft oyuncularının hayatına giriş yapmış bulunuyor.

 

Topuz Yenilikleri

Topuz (mace) isimli silahın oyuna yakın zamanda eklendiğini ve 1.21 sürümünün yayınlanmasından sonra tüm Minecraft oyuncularının erişimine açılacağını daha önceki bir blogumuzda paylaşmıştık. Topuz, çok kuvvetli bir silah olmasının yanı sıra hakikaten ağır bir silah. Yakın zamana kadar oyunda netherit kılıç kadar güçlü bir silah bulunmazken artık topuz yavaş yavaş bu silahın yerini alacak gibi. Topuz ile ilgili yenilikler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni büyü yoğunluk (density) eklendi. Yoğunluk büyüsü sayesinde oyuncular, topuz ile ne kadar yukarıdan aşağıya atlayarak saldırı yaparsa o kadar çok saldırı hasarı veriyor. Yani hedefinize yukarıdan daha yükseklerden atlayarak daha fazla hasar verebilirsiniz. Bunun işe yaraması için yukarıdan atlarken rakibinizin kafasına topuz indirmeyi sakın unutmayın. Yoksa boşuna atlamış olursunuz.
  • Yeni büyü breach eklendi. Türkçeye yorma, bozma, gedik açma olarak çevrilebilecek bu büyünün adı, saldırılan rakibin zırhlarının etkisini azaltmaya yarıyor. Toplamda en fazla 4 seviye olabilen breach büyüsü, her bir seviye için %15 etki azaltması uyguluyor. Bu da breach büyüsünün en fazla %60 zırh etkisi azaltmasına yarayabileceğini gösteriyor. Bu rakam ciddi anlamda savaş stratejilerini değiştirebilecek bir rakam.
  • Topuz silahı, yukarıdan aşağıya atlayıp rakibin başına darbe indirmek için hazırlanmış bir silah. Diğer adı mace olan bu silah için eklenen bir diğer büyü ise wind burst. Bu büyü sayesinde yukarıdan atlayıp rakibe darbe vurduğunuzda hemen aşağı düşmüyorsunuz. Topuzun wind burst büyüsü sayesinde tekrar rüzgar etkisiyle yukarı havalanıyor ve tekrar rakibe yukarıdan darbe vurma şansınız oluşuyor. Büyünün animasyonları da hakikaten wind kelimesinin anlamı olan rüzgarı anımsatıyor. Bu büyünün maksimum seviyesi üç olarak belirlenmiş.

Kötü Kehanet Yenilikleri

  • Oyuna yeni eklenen Trial Chambers yapısında yer alan Trial sandıkları ve spawnerlarına dair güncellemeleri Minecraft 1.21 sürüm güncellemesi ile ilgili içeriklerimizde duyurmuştuk. 1.21 sürümünün yeniliklerinden biri olan bu güncelleme Bedrock Edition 1.20.80'de de denenebiliyor. Bu bağlamda yeni yayınlanan snapshot sürümü 24w13a sürümünde, Trial Chambers bölgesine özel lootlar eklendi.
  • Breeze & Wind ile ilgili geliştirmeler yapıldı. Artık bu canlılar çok daha akıllı davranıp boşluklara atlamayacaklar.
  • Oyuna Kötü Kehanet sandıkları, spawnerları, silahları, sandık anahtarları ve bu bölgeye mahsus düşen özel eşyalar eklendi. Ominous Events çerçevesinde yepyeni bir ambiyans oluşturuldu.

24w13a sürüm güncellemeleri çok kapsamlı bir paket. Yukarıda yer alan topuz (mace) yenilikleri ve ominous events yeniliklerinin haricinde birçok teknik güncelleme ve datapack yeniliği de 1.21 sürümü öncesinde hazırlanmış bulunuyor. Minecraft 24w13a snapshot sürümü, bu açıdan çok geniş bir güncelleme paketi. Önümüzdeki günlerde Minecraft 1.21 için daha gelişmiş güncellemeler görebilecek miyiz, belli değil. Ancak belli olan tek bir şey var, o da yeni sürümün çok heyecan verici olduğu.

 

Minecraft 1.21 sürümü yayınlandıktan kısa süre sonra çok oyunculu ortamda ücretsiz olarak Saloon Network'te oynayabilirsiniz. Saloon Network Minecraft sunucuları, her yeni sürüm çıkışından kısa süre sonra destek sağlıyor ve oyuncular en son sürüm Minecraft'ı doyasıya oynuyor!

Yorum yapmak için giriş yapın.

Diğer Haberler